Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna Baranówko

O Projekcie

MOST DO WIÓRKA

W kwietniu, mimo wielkiej niepewności,  „Lato w teatrze” oznaczało dla nas tylko jedno, radość z pozytywnej oceny w ogólnopolskim konkursie ogłaszanym corocznie przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Nie było łatwo, ponieważ ze względu na zasady regulaminowe i trzykrotną wygraną w kolejnych latach,  mogliśmy  ubiegać się o moduł dużo trudniejszy, czyli o Lato w teatrze +,  dedykowany wyłącznie wybranym organizacjom. W tle epidemii i związanych z nią utrudnień znaleźliśmy się w gronie 4 zauważonych inicjatyw  w kraju, co samo w sobie jest bardzo dużym wyróżnieniem. Stało się tak, również dzięki projektowemu Partnerowi, Stowarzyszeniu WIESTIN z Wiórka, które nie bało się podjąć razem z nami tego szczególnego wyzwania .

 Jesteśmy zachwyceni, że dane nam będzie współtworzyć z Wiestinem  jeden z najlepszych programów dla dzieci i młodzieży w Polsce. Tajemnica tej przygody to połączenie teatru i artystycznych wizji dzieci pod okiem wyjątkowych ludzi sztuki. Tu dziecko jest najważniejsze.

Czy w tegoroczne lato uda się nam zbudować Most do Wiórka?

Koncepcja działania oparta jest na chęci zbudowania z dziećmi Mostu do Wiórka. Mostu do ich kolegów, którzy mieszkają po obu stronach Warty. Jest on metaforyczny,  i jednocześnie rzeczywisty. Od 27 lipca do 12 sierpnia będziemy łączyć światy w wyobraźni stawiając realne obiekty w przestrzeni ( nagrania, filmy itp.). Dzisiejsza sytuacja powoduje, że jesteśmy  rozrzuceni i dlatego w odpowiedzi na ten stan rzeczy  korzystając ze współczesnych technologii łączymy się tworząc wirtualne porozumienia. W tej drodze wspomogą nas teksty źródłowe. Opowieść „Most do Terabithii” Katherine Paterson to kraina, do której można dostać się jedynie za pomocą zaczarowanej liny zawieszonej na drzewie rosnącym na brzegu rzeki. Świat odpowiednio zaopiekowany i zadbany może być lepszy. Podczas  wycieczek odwołamy się do przyrody, bardzo bliskiej Stowarzyszeniu WIESTIN. Fragmenty z książki „Kajtuś czarodziej”  Korczaka i Babcocha Justyny Bednarek pozwolą na przejście do sprawczości. Dziecko zostanie postawione w roli kreatora. Rozwinie indywidualne uzdolnienia i nauczy się realnej oceny swoich umiejętności. Wszystkie elementy powstałe i wypracowane podczas warsztatów online oraz wycieczek w gminnej przestrzeni  znajdą się w 2 spektaklach finałowych zaplanowanych na 11 i 12 sierpień 2020 r. Relacje z każdego dnia będzie można śledzić na stronach www.gib.org.pl  i www.wiestin.pl Ze względu na zaistniałe obostrzenia liczba dzieci jest ograniczona. Rekrutacja odbywać się będzie przez formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie www.gib.org.pl  do dnia 22.07.2020r. Zajęcia są bezpłatne!

Organizatorzy:

 Grupa Inicjatywna Baranówko GIB oraz  Wiejskie Stowarzyszenie Integracyjne WIESTIN.

LATO W TEATRZE 2020 organizują:

w ramach modułu LATO W TEATRZE+

Gminny Ośrodek Kultury w Górznie + Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Płośnicy

Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy + Stowarzyszenia Plantacja Wyobraźni – Mały Dom z Barlinka

Grupa Inicjatywna Baranówko + Wiejskie Stowarzyszenie Integracyjne Wiestin

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie + Fundacja Migawka

w ramach modułu LATO W TEATRZE

A la teatr, Babiogórskie Centrum Kultury im. dr Urszuli Janickiej – Krzywdy, Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo, Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice, Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice z siedzibą w Piotrowicach, Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim, Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, Dom Kultury w Strzelnie, Fundacja Ditero, Fundacja KONTRA/BANDA, Fundacja MUCHA, Fundacja PRO FUTURO, Fundacja t:, Fundacja Teatr Latarnia, Fundacja TIFF Collective, Gminne Centrum Kultury w Gorzycach, Gminny Ośrodek Kultury w Uściu Gorlickim, Lubartowski Ośrodek Kultury, Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, Miejski Teatr Miniatura, Ośrodek Teatralny Kana, Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta, Słupski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Bliżej Szkoły, Stowarzyszenie Kolektyw Kobietostan,  Stowarzyszenie K.O.T., Stowarzyszenie Multi.Art, Stowarzyszenie Origo, Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Dobre, Stowarzyszenie Teatr Nowy,  Suwalski Ośrodek Kultury, Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy,  Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatr Kameralny w Bydgoszczy, Terra Artis Lanckorona