Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna Baranówko

Łukasz Kuropaczewski

Z Panem Łukaszem Kurpaczewskim nawiązaliśmy korespondencję przygotowując nasze czerwcowe Dni Literatury w Mosinie.. Czuliśmy się bardzo wyróżnieni gdy przyjął on zaproszenie i zgodził się opowiedzieć o swojej miłości do muzyki. Do spotkania doszło 7 października . Odbyło się ono na świetlicy w Gimnazjum nr 1 w Mosinie. Pan Łukasz Kurpaczewski jest gitarzystą klasycznym, jednym z najwybitniejszych polskich muzyków młodego pokolenia.Brał udział w licznych konkursach na całym świecie.Trzykrotnie został nominowany do Paszportu Polityki oraz do nagrody TVP Kultura – Gwarancja Kultury. Ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu pod kierunkiem Prof. Piotra Zaleskiego. Osiem lat studiował i pracował w Stanach Zjednoczonych Ameryki u maestro Manuela Barrusco. Koncertował w największych salach koncertowych świata , m.in.: w Londynie, w Amsterdamie, czy Carnegie Hall w Nowym Yorku. Występował w kilkudziesięciu krajach świata – od Panamy po Japonię. Pan Łukasz Kuropaczewski prowadzi także międzynarodową klasę gitary w Poznaniu. Jest też dyrektorem artystycznym największego festiwalu gitarowego w Polsce: Polish Guitar AcademyKoncertował z towarzyszeniem wielu orkiestr symfonicznych, między .innymi. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Marka Fitz-Geralda. Przygotowywał nagrania dla programów telewizyjnych oraz radiowych. Za „Polish Music” w 2008 r dostał – nominację do nagrody „Fryderyk 2009” w kategorii „Album Roku Muzyka Solowa”, „Pozwolę sobie zacytować ciekawą recenzję , którą znaleźliśmy na jednej ze stron i która świadczy o niezwykłym geniuszu oraz talencie naszego gościa.cytat „ Łukasz Kuropaczewski okazał się wspaniałym interpretatorem niełatwych – żeby nie użyć słowa „niegitarowych” – utworów.

Pan Łukasz podczas spotkania opowiadał o tym czym jest dla niego muzyka i jak wygląda jego codzienność artystyczna. Zadawaliśmy mu wiele pytań. Nasza ciekawość w 50 % została zaspokojona. Ktoś może zapytać dlaczego tylko w połowie? Ponieważ spotkania z takimi osobami zawsze są za krótkie bez względu na przeznaczony czas .i okoliczności. Bezcennym przeżyciem było dla nas także usłyszenie jak gra Pan Łukasz. Jak brzmią frazy ze znanych fragmentów muzycznych interpretowanych przez tej klasy artystę . Szkoda, że tak rzadko możemy wysłuchać muzyki na żywo prezentowanej przez wirtuozów . Nie sądziliśmy też, że przygotowanie utworu wymaga takiej ilości czasu, cierpliwości i samozaparcia.

W imieniu wszystkich uczniów gimnazjum chcielibyśmy gorąco podziękować Panu Łukaszowi Kuropaczewskiemu za przybycie i fantastyczne spotkanie , Dyrektor Gimnazjum nr 1 w Mosinie w osobie Pani Ewy Szymańskiej oraz Pani Małgorzacie Bem za pomoc i możliwość jego zorganizowania oraz Stowarzyszeniu Grupa Inicjatywna Baranówko za patronat nad samym przedsięwzięciem.

Tomek Lisiak i Wiktor Piotrowski