Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna Baranówko

Salsa

„Zatańcz ze zdrowiem” to projekt, jaki Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna Baranówko wygrało w konkursie Fundacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej z programu „Razem Możemy Więcej”. Był to dla nas wielki sukces, ale i zaskoczenie, ponieważ z 450 złożonych wniosków nagrodzono tylko 30 aplikujących. Pomysł się spodobał. Wymyśliliśmy krótkie pogadanki o zdrowiu, zdrowym trybie życia oraz przezwyciężaniu złych nawyków zdrowotnych wplecione skutecznie w naukę… tańca salsy.

Rozpoczęliśmy w ostatnim tygodniu kwietnia. Całość prowadzili najlepsi prelegenci i lokalne autorytety z wymienionych dziedzin. Ciekawie inspirowała słuchaczy Joanna Faleńska (pielęgniarka), cierpliwie tłumacząc piramidę żywieniową oraz pokazując jak ważny dla naszego zdrowia jest dobór odpowiedniej diety. Dariusz Lisiak prezentował istotne potrzeby, wynikające z wykorzystania ekologii w behawiorze gospodarstw domowych. Przewodni paradygmat – zdrowie – było wszechobecne podczas naszych cotygodniowych dwu godzinnych, trwających trzy miesiące spotkań. Fascynujący kurs tańca prowadzony przez jedną z najlepszych szkół tańca w Poznania – Salsa Siempre przeszedł nasze oczekiwania. W rytmach niezapomnianego Buena Vista Social Club i innych światowych szlagierów ćwiczyliśmy kroki Salsy w parach oraz mocno nasączonej finezją Ruedy. Treningi zaowocowały (niejednokrotnie wypracowaną w pocie czoła) poprawą zaniedbywanej kondycji. Projekt był przeznaczony dla mieszkańców Krajkowa, Żabinka, Baranowa, Baranówka i Sowinek w wieku od 16 do 100 lat.

EFRWP

Wyszliśmy również na przeciw problemom organizacyjnym rodzin z małymi dziećmi, organizując podczas trwania warsztatów miejsce – „Kącik Malucha”. Skorzystało z niego i bawiło się pod okiem Magdaleny Walczak (pedagoga) 11 dzieci.

Dzięki Europejskiemu Funduszowi Rozwoju Wsi Polskiej mogliśmy przeprowadzić akcję edukacyjną oraz zgłębić tajniki tańca egzotycznego, obcego naszej kulturze, ale niesamowicie kreatywnego. Partnerem projektu było Sołectwo Krajkowo, któremu dziękujemy za wszelką pomoc i wyrozumiałość.