Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna Baranówko

Epilog

23

 

Inna Mosina
Czy można potraktować miasto jako przestrzeń do tworzenia, gdzie każdy może działać i zostawiać w niej swój ślad? Tak, potrzeba tylko grupy 20. dzieciaków z pomysłami i dorosłych, którym marzy się Mosina jak spod igły.

Na ostatnich, czternaście dni sierpnia taka właśnie grupa pasjonatów „przejęła rządy” w mieście. Trudno było nas nie zauważyć, bo byliśmy wszędzie. Roześmiani i rozgadani próbowaliśmy namówić mieszkańców Mosiny do innego spojrzenia na przestrzeń miejską. To my, uczestnicy i organizatorzy warsztatów teatralnych, które odbywały się w ramach programu Instytutu Teatralnego „Lato w teatrze”. Prowadzący warsztaty, osoby przez lata związane z poznańskimi teatrami alternatywnymi, potraktowali miasto jak scenę teatralną, na której każdy może zagrać główną rolę. Podczas warsztatów starali się uświadomić dzieciom, że każdy z nich posiada wystarczające umiejętności i pomysły, by odważnie działać. A ponieważ razem łatwiej, na zajęciach uczestnicy nie tylko uczyli się autoprezentacji, ale także współpracy przy rozwijaniu swoich pomysłów. Jak się dogadać, gdy każdy ma inne zdanie, jak znaleźć ważną rolę, jak opowiadać ciekawie i przede wszystkim zrozumiale – to tylko kilka spraw, z jakimi zmagali się warsztatowicze. Najważniejsza lekcja, jaką wynieśli to, że warto to, co moje – umiejętności, punkt widzenia, pomysły czy plany – dzielić z innymi po to, by powstało coś wspólnego. Dlatego ze śladów swoich stóp odbitych na papierze, dzieci tworzyły portrety swoich nowych kolegów i koleżanek. W ten sposób nie tylko robiły coś dla siebie nawzajem, ale same też miały wielką przyjemność z taplania się w farbie. Ale to nie wszystko. Następne zadanie nie było już takie proste, ponieważ musiały namówić właścicieli sklepów, by umieścili ich prace za szybą wystaw. Poszło świetnie. Powstała jedyna taka galeria w Polsce. Każdy kto wtedy był na zakupach mógł podziwiać nasze zdolne dzieciaki. Wyprawy miały też inny cel. Uważnie obserwowaliśmy miejsca, z których może korzystać każdy czyli miejsca wspólne – ulice, parki, Kanał Mosiński. Niestety znaleźliśmy też tereny zaniedbane, które zdaniem dzieci mogłyby służyć mieszkańcom. Postanowiliśmy niektóre z nich zaznaczyć zacerowanymi dziurami. Taki symboliczny znak wskazujący na konieczność zmian powiesiliśmy przy dawnej szkole zwanej „Kogutkiem” oraz przy niszczejącym młynie. Nie dało się nas tego dnia przegapić. Parada superbohaterów we własnoręcznie zrobionych kostiumach niosła wielkie plakaty i wykrzykiwała wymyślone przez siebie hasła. Można było je przeczytać na dworcu, w przychodni czy na słupach. „Mosina-Rodzina” i „Nie poddawaj się stary” skłaniały do myślenia o naszej Mosinie, jako miejscu aktywności i wprowadzania zmian. Na koniec twórczej przygody dzieciakom udało się namówić mieszkańców do wspólnego działania. Zaproszenia przygotowane w postaci kartek pocztowych z wybranymi specjalnie do tego zdjęciami osobiście wręczały w piątkowe południe. Pokaz finałowy odbył się na Zielonym Rynku 27 i 28 sierpnia. Wyszyliśmy napis MOSINNA. Wykonany razem, stał się najlepszą reklamą naszego miasta. Miasta, które może być inne, jeśli będziemy o nim myśleć, że jest „moje wspólne”.

Agnieszka Grygiel
grupa „A la teatr”

Projekt „ Moje wspólne” realizowało Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna Baranówko oraz grupa „A la teatr” w ramach programu Lato w teatrze Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warsztaty prowadzili : Agnieszka Grygiel , Artur Klimaszewski i Magdalena Albrecht –Walczak. Koordynatorem projektu była Dorota Lisiak.
Więcej o działaniu przeczytacie na stronach stowarzyszenia www.gib.org.pl oraz na Facebooke organizacji. Możemy pochwalić się niemałą galerią zdjęć wykonanych przez Annę Kołeczek- Berczyńską i kilkoma fajnymi filmami Piotra Będlińskiego i Wojciecha Lisiaka. Działanie odnajdziecie także na stronach Lata w teatrze http://latowteatrze.pl/projekty,lato_w_teatrze_2016,24,grupa_inicjatywna_baranowko.html
Tego typu przedsięwzięcie to również duże pole do współpracy. Warsztaty nie odbyłoby się, gdyby nie dobra wola i wsparcie naszych Partnerów: Mosińskiego Ośrodek Kultury i Gminy Mosina . Na podziękowania zasługują również Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Mosinie oraz . Sołectwa: Sowinki, Baranówko, Krajkowo i Baranowo, Borkowice i Bolesławiec, Nowinki i Drużyna, Stare Dymaczewo, Nowe Dymaczewo , wolontariusze , rodzice i inne osoby , których nie sposób wymienić. Dziękujemy także GMP za patronat medialny.
Zapraszamy do aktywnego włączania się w kolejne inicjatywy !