Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna Baranówko

Mosina Inna

16

MOSINNA

W dniach 27 i 28 sierpnia na Zielonym Rynku odbyło się niecodzienne wydarzenie.
Był to performans przygotowany przez dzieci z projektu „ Moje wspólne” programu Lato w teatrze, Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, finansowany ze środków MKIDN . Według Słownika Języka Polskiego „performans to rodzaj widowiska, które przedstawiane jest z udziałem (często aktywnym) widzów w dowolnym miejscu. Wykonawca performansu jest jednocześnie jego twórcą, a tworzonym dziełem sztuki nie są przedmioty, ale czynności wykonywane przez artystę”
W naszym wypadku to dzieci występowały w roli artystów zapraszających mieszkańców do wspólnego wyszywania. Samo wyszywanie nie było na tyle ważne co proces włączenia w wydarzenie przypadkowych przechodniów i późniejsze nawiązanie z nimi bezpośredniej relacji. Aby osiągnąć cel dzieci wykazały się wyjątkowym zaangażowaniem, sumiennością, cierpliwością i wzajemną współpracą.
Zielony Rynek stał się miejscem gdzie mieszkańcy na specjalnie przygotowanych do tego siatkach bilbordowych stworzyli hasło promujące „MOSINNA”.
Ktoś zapyta dlaczego MOSINNA napisaliśmy przez dwa N. Jest to gra słów ukryta wewnątrz wyrazu i poprawnie powinna być odczytana jako MOSINA INNA
Wykorzystując roszadę chcieliśmy zaznaczyć nasz dom i miejsce, w którym żyjemy pokazując go od innej strony, tej twórczej oraz różnorodnej kulturowo. Podkreślić cała gamę rozmaitości wnoszonej przez każdego mieszkańca współtworzącego gminę. Zaproszenie dzieci przyjęło wielu ludzi, w tym także sam Pan Burmistrz Przemysław Mieloch .Konstrukcję Rynku oplotła sieć z włóczki jako symbol wspólnego działania..
Był kącik plastyczny, powstała podczas warsztatów galeria obrazów dzieci , słodkości. Dominowała przyjazna atmosfera.
Za chwilę pojawi się szczegółowa relacje z całego projektu. Na dzień dzisiejszy przedstawiamy fotorelację z wydarzenia oraz trailer opowiadający o przygotowaniach do niego.
Dziękujemy partnerom działania i wszystkim służbom, które wsparły to trudne przedsięwzięcie.

Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna Baranówko i A la teatr